515D335M160BB6AE3
Mfr.Part #
515D335M160BB6AE3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Ripple Current :
35mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Through Hole
Polarity :
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
160V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3.3μF
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
160V
Radial
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Datasheets
515D335M160BB6AE3
Vishay / Sprague 515D335M160BB6AE3
515D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can