515D335M050JA6AE3
Mfr.Part #
515D335M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
24mA
Height :
11mm
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Leakage Current :
0.00495mA
Lead Pitch :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3.3μF
Contact Plating :
Tin
Datasheets
515D335M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D335M050JA6AE3
515D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can