515D334M050HW6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D334M050HW6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
3.5mA
Lead Pitch :
1.4986mm
Terminal Pitch :
1.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tan Delta :
0.1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Number of Terminations :
2
Series :
515D
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.004mA
Ripple Current @ High Frequency :
7mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Capacitance :
0.33μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
4mm
Datasheets
515D334M050HW6AE3
Vishay / Sprague 515D334M050HW6AE3
515D 0.33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can