515D228M025EK6AE3
Mfr.Part #
515D228M025EK6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.14
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
1.65mA
Ripple Current :
1.55A
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
1.783A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
25mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
2200µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
515D228M025EK6AE3
Vishay / Sprague 515D228M025EK6AE3
515D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can