515D228M016DK6AE3
Mfr.Part #
515D228M016DK6AE3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Published :
Capacitance :
2200µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
12.5mm
Terminal Shape :
Wire
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.35A
Leakage Current :
1.056mA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.553A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Through Hole
Height :
25mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
515D228M016DK6AE3
Vishay / Sprague 515D228M016DK6AE3
515D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can