515D228M010DG6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D228M010DG6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2200µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.265A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
10V
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
20mm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
1.1A
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
0.66mA
Series :
515D
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Weight :
3.730003g
Datasheets
515D228M010DG6AE3
Vishay / Sprague 515D228M010DG6AE3
515D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can