515D227M6R3AA6AE3
Mfr.Part #
515D227M6R3AA6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
322.5mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
215mA @ 120Hz
Ripple Current :
215mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarity :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Packaging :
Bulk
Datasheets
515D227M6R3AA6AE3
Vishay / Sprague 515D227M6R3AA6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 215mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can