515D227M063CG6AE3
Mfr.Part #
515D227M063CG6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Stock
418
In Stock :
418
Ripple Current @ Low Frequency :
490mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
735mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.4158mA
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.08
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
490mA
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
63V
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.369992g
Radiation Hardening :
No
Published :
2009
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
220μF
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Voltage :
63V
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
515D227M063CG6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D227M063CG6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Voltage:63V, 515D227M063CG6AE3 pinout, 515D227M063CG6AE3 datasheet PDF, 515D227M063CG6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D227M063CG6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D227M063CG6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can