515D227M050CD6AE3
Mfr.Part #
515D227M050CD6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
850
In Stock :
850
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Number of Pins :
2
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Capacitance :
220μF
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
PCB, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
660mA @ 10kHz
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
440mA
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Leakage Current :
0.33mA
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
16mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2015
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
515D227M050CD6AE3
Vishay / Sprague 515D227M050CD6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 440mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can