515D227M035CC8PE3
Mfr.Part #
515D227M035CC8PE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.231mA
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
12.5mm
Capacitance :
220μF
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.12
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
35V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
370mA
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
515D227M035CC8PE3
Vishay / Sprague 515D227M035CC8PE3
515D 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can