515D227M035CC6CE3
Mfr.Part #
515D227M035CC6CE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
515D
Polarity :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
370mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
515D227M035CC6CE3
Vishay / Sprague 515D227M035CC6CE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can