515D227M035CC6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D227M035CC6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.12
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
35V
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Height :
12.5mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
PCB, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
370mA
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Series :
515D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.231mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
515D227M035CC6AE3
Vishay / Sprague 515D227M035CC6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can