515D227M016BB6AE3
Mfr.Part #
515D227M016BB6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
0.1056mA
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Ripple Current :
300mA
Capacitance :
220μF
Height :
11.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.16
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
8mm
Datasheets
515D227M016BB6AE3
Vishay / Sprague 515D227M016BB6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can