515D227M010AA6AE3
Mfr.Part #
515D227M010AA6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.066mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
345mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.2 %
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
6.3mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
230mA
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11mm
Termination :
Radial
Tan Delta :
0.2
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Datasheets
515D227M010AA6AE3
Vishay / Sprague 515D227M010AA6AE3
515D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can