515D226M100BB6AE3
Mfr.Part #
515D226M100BB6AE3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
2000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
130mA
Leakage Current :
0.066mA
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.08 %
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Series :
515D
Terminal Pitch :
3.5mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
8mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Length :
11.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead/Base Style :
Straight
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
22µF
Datasheets
515D226M100BB6AE3
Vishay / Sprague 515D226M100BB6AE3
515D 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can