515D226M063AA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D226M063AA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
115mA
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Series :
515D
Voltage - Rated :
63V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
22µF
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
515D226M063AA6AE3
Vishay / Sprague 515D226M063AA6AE3
515D 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can