515D225M250BB8PE3
Mfr.Part #
515D225M250BB8PE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
30mA
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Datasheets
515D225M250BB8PE3
Vishay / Sprague 515D225M250BB8PE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can