515D225M160AA6AE3
Mfr.Part #
515D225M160AA6AE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
0.0752mA
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.2 %
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
515D
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
160V
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
26mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Published :
Height :
11mm
Ripple Current :
26mA
Ripple Current @ High Frequency :
41.6mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
515D225M160AA6AE3
Vishay / Sprague 515D225M160AA6AE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 26mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can