515D224M050JA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D224M050JA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
4.6mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Series :
515D
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.3mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
515D224M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D224M050JA6AE3
515D 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can