515D159M010FV6AE3
Mfr.Part #
515D159M010FV6AE3
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
ROHS3 Compliant
Length :
40mm
Ripple Current :
2.72A
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
18mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3.128A @ 10kHz
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitance :
15000µF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
2.72A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
4.5mA
Lead/Base Style :
Straight
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Datasheets
515D159M010FV6AE3
Vishay / Sprague 515D159M010FV6AE3
515D 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.72A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can