515D108M100FV6AE3
Mfr.Part #
515D108M100FV6AE3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Plating :
Tin
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1000µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.944A @ 10kHz
Ripple Current :
1.69A
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.69A @ 120Hz
Datasheets
515D108M100FV6AE3
Vishay / Sprague 515D108M100FV6AE3
515D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.69A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can