515D108M035DK6AE3
Mfr.Part #
515D108M035DK6AE3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Height :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.265A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
35V
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.12
Leakage Current :
1.05mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
35V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
1000µF
Diameter :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
1.1A
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
515D108M035DK6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D108M035DK6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Operating Temperature:-40°C~85°C, 515D108M035DK6AE3 pinout, 515D108M035DK6AE3 datasheet PDF, 515D108M035DK6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D108M035DK6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D108M035DK6AE3
515D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can