515D107M063CC8PE3
Mfr.Part #
515D107M063CC8PE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Published :
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.08
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
100μF
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
300mA
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
515D
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
12.5mm
Leakage Current :
0.189mA
Datasheets
515D107M063CC8PE3
Vishay / Sprague 515D107M063CC8PE3
515D 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can