515D107M063CC6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D107M063CC6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Published :
Dissipation Factor :
0.08 %
Series :
515D
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
12.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
300mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.189mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Lead/Base Style :
Straight
Diameter :
10mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
Radial
Capacitance :
100μF
Datasheets
515D107M063CC6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D107M063CC6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:63V, 515D107M063CC6AE3 pinout, 515D107M063CC6AE3 datasheet PDF, 515D107M063CC6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D107M063CC6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D107M063CC6AE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can