515D107M050BB8PE3
Mfr.Part #
515D107M050BB8PE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
2000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Length :
11.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.15mA
Ripple Current @ High Frequency :
375mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
600 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current :
250mA
Capacitance :
100μF
Series :
515D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Datasheets
515D107M050BB8PE3
Vishay / Sprague 515D107M050BB8PE3
515D 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 250mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can