515D107M035BB6FE3
Mfr.Part #
515D107M035BB6FE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
230mA
Ripple Current @ High Frequency :
345mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Through Hole
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
35V
Packaging :
Bulk
Datasheets
515D107M035BB6FE3
Vishay / Sprague 515D107M035BB6FE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can