515D107M025AA8PE3
Mfr.Part #
515D107M025AA8PE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ High Frequency :
277.5mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
185mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Ripple Current :
185mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
515D107M025AA8PE3
Vishay / Sprague 515D107M025AA8PE3
515D 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 185mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can