515D107M025AA6AE3
Mfr.Part #
515D107M025AA6AE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
11mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
185mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.14
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
277.5mA @ 10kHz
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
185mA
Voltage :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
100μF
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.075mA
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
515D107M025AA6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D107M025AA6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:25V, Number of Terminations:2, 515D107M025AA6AE3 pinout, 515D107M025AA6AE3 datasheet PDF, 515D107M025AA6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D107M025AA6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D107M025AA6AE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 185mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can