515D107M016AA6FE3
Mfr.Part #
515D107M016AA6FE3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
175mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
262.5mA @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
515D107M016AA6FE3
Vishay / Sprague 515D107M016AA6FE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can