515D107M016AA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D107M016AA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Stock
598
In Stock :
598
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
262.5mA @ 10kHz
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Ripple Current :
175mA
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Leakage Current :
0.048mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2007
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
500 µm
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.16
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
599.989307mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Series :
515D
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
515D107M016AA6AE3
Vishay / Sprague 515D107M016AA6AE3
515D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can