2SD262100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SD262100L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SOT-723
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 100V 0.02A SSSMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
400 @ 2mA 10V
Max Power Dissipation :
100mW
Collector Emitter Breakdown Voltage :
100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
200mV @ 1mA, 10mA
Package / Case :
SOT-723
Published :
Max Breakdown Voltage :
100V
Max Collector Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Transition :
200MHz
Operating Temperature :
125°C TJ
Transistor Type :
NPN
Voltage - Rated DC :
100V
Base Part Number :
2SD2621
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
100V
Current Rating :
20mA
Lead Free :
Lead Free
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
200mV
Current - Collector (Ic) (Max) :
20mA
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA
Supplier Device Package :
SSSMini3-F1
Datasheets
2SD262100L
Panasonic 2SD262100L
NPN 125°C TJ 1μA SOT-723 Tape & Reel (TR) Surface Mount
2SD262100L Overview
In this device, the DC current gain is 400 @ 2mA 10V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 200mV @ 1mA, 10mA.A fuse's current rating indicates how much current it will be able to carry over an indefinite period, and this device has a current rating of (20mA).An input voltage of 100V volts is the breakdown voltage.Supplier device package SSSMini3-F1 comes with the product.The device exhibits a collector-emitter breakdown at 100V.Maximum collector currents can be below 20mA volts.
2SD262100L Features
the DC current gain for this device is 400 @ 2mA 10V
the vce saturation(Max) is 200mV @ 1mA, 10mA
the current rating of this device is 20mA