2SCR554PFRAT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SCR554PFRAT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 80V 1.5A MPT3
Stock
803
In Stock :
803
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Packaging :
Cut Tape (CT)
Transistor Type :
NPN
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
500mW
Number of Pins :
3
Transistor Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
Unknown
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
350mV @ 25mA, 500mA
Terminal Form :
Flat
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transition Frequency :
300MHz
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA ICBO
Operating Temperature :
150°C TJ
Case Connection :
COLLECTOR
Collector Emitter Breakdown Voltage :
80V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Transition :
300MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
2016
Number of Elements :
1
Polarity/Channel Type :
NPN
ECCN Code :
EAR99
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 100mA 3V
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-243AA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Surface Mount :
yes
Current - Collector (Ic) (Max) :
1.5A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
2SCR554PFRAT100
ROHM Semiconductor 2SCR554PFRAT100
NPN 150°C TJ 1μA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON NPN TO-243AA Cut Tape (CT) Surface Mount
2SCR554PFRAT100 Overview
As explained above, DC current gain takes into account the rate at which the base current flows through the collector current; therefore, DC current gain for this device is 120 @ 100mA 3V.In VCE saturation, Ic is at its maximum value (saturated), and the vce saturation (Max) is 350mV @ 25mA, 500mA.The part has a transition frequency of 300MHz.
2SCR554PFRAT100 Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 3V
the vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 300MHz