12LRS683C
Mfr.Part #
12LRS683C
Description
FIXED IND 68UH 1.6A 160 MOHM TH
Max DC Current :
1.6A
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Inductance Tolerance :
15%
Bulk
Saturation Current :
1.6A
Current Rating :
1.6A
Test Frequency :
10kHz
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Diameter :
10.5mm
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
8.5mm
Inductance :
68μH
Mount :
Radial, Through Hole
RMS Current (Irms) :
1.6A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±15%
Datasheets
12LRS683C
Murata Power Solutions 12LRS683C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB