12FR100E-B
Mfr.Part #
12FR100E-B
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Package :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Failure Rate :
Series :
10
Composition :
Metal Element
Resistance :
100 MOhms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Current Sense
Datasheets
12FR100E-B
Ohmite 12FR100E-B
100 mOhms, 2W, Metal Element,