12FR080E
Mfr.Part #
12FR080E
Description
RES 0.08 OHM 1% 2W AXIAL
Lead Length :
39.7mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e1
Current Sense, Non-Inductive
Lead Diameter :
50 μm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Resistance :
80mOhm
Max Power Dissipation :
2W
ECCN Code :
EAR99
Unknown
Published :
Power Rating :
2W
Voltage - Rated :
100mV
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
12FR080E
Ohmite 12FR080E
Through Hole FIXED RESISTOR, 80mOhm, Metal Element,