12FR050E
Mfr.Part #
12FR050E
Description
RES 0.05 OHM 1% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.094Diax0.417L 2.40mmx10.60mm
Max Supply Voltage :
16V
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Power Rating :
2W
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
Height :
1.58mm
Voltage - Rated AC :
320mV
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.5V
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Body Material :
Silicone
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lead Diameter :
50 μm
Construction :
Cylindrical
Bandwidth :
700 kHz
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Series :
10
Nominal Supply Voltage (DC) :
12V
Metal Element
Diameter :
2.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Output Current :
30mA
Lead Length :
39.7mm
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
50mOhm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Nominal Supply Current :
1.2mA
Datasheets
12FR050E
Introducing Through Hole Resistors Ohmite 12FR050E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Bandwidth:700 kHz, Operating Temperature:-55°C~275°C, Package / Case:Axial, 12FR050E pinout, 12FR050E datasheet PDF, 12FR050E amp .Beyond Through Hole Resistors Ohmite 12FR050E ,we also offer AC03000002209JACCS, AC03000001000JACCS, AC03000001000JAC00, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Ohmite 12FR050E
Surface Mount FIXED RESISTOR, 50mOhm, Metal Element,