10ETS12STRR
Mfr.Part #
10ETS12STRR
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Reverse Voltage :
1.2kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
200A
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Average Rectified Current :
10A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Datasheets
10ETS12STRR
Vishay 10ETS12STRR
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS12STRR Overview
A reverse voltage of 1.2kV is reasonable.This device has an average rectified current of 10A volts.Surge currents can be used up to 200A.Datasheets indicate that the peak reverse is 50μA.
10ETS12STRR Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
10ETS12STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS12STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB