10ETF06STRL
Mfr.Part #
10ETF06STRL
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A D2PAK
Diodes - Rectifiers - Single
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Case Connection :
CATHODE
Max Surge Current :
160A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Reverse Voltage :
600V
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Element Configuration :
Common Anode
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Recovery Time :
50 ns
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Form :
Gull wing
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Base Part Number :
10ETF06
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Average Rectified Current :
10A
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Datasheets
10ETF06STRL
Vishay 10ETF06STRL
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF06STRL Overview
The reverse voltage should be 600V.In this device, there is an average rectified current of 10A volts.This is the maximum amount of 160A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 100μA.
10ETF06STRL Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF06STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF06STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB