10ETF06S
Mfr.Part #
10ETF06S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A D2PAK
Diodes - Rectifiers - Single
Current Rating :
10A
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Base Part Number :
10ETF06
Package / Case :
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Reverse Recovery Time :
145 ns
Polarity :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Average Rectified Current :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Max Surge Current :
160A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Recovery Time :
50 ns
Element Configuration :
Common Anode
Reverse Voltage :
600V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Voltage - Rated DC :
600V
Number of Pins :
3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Output Current :
10A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Forward Voltage :
1.2V
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
10ETF06S
Vishay 10ETF06S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 600V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF06S Overview
A reasonable reverse voltage is 600V.The average rectified current for this device is 10A volts.Having a current rating of 10A, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.The maximum surge current is 160A.A data chart shows that the peak reverse is 100μA in the datasheets.
10ETF06S Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF06S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF06S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB