10ETF02S
Mfr.Part #
10ETF02S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A D2PAK
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
10ETF02
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Reverse Voltage :
200V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Element Configuration :
Common Anode
Published :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
1.2V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Average Rectified Current :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Reverse Recovery Time :
145 ns
Lead Free :
Contains Lead
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Number of Pins :
3
Max Surge Current :
160A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Package / Case :
Datasheets
10ETF02S
Vishay 10ETF02S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 200V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF02S Overview
An acceptable reverse voltage would be 200V.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.There is no maximum value for 160A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF02S Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF02S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF02S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB