10ETF04STRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETF04STRL
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Base Part Number :
10ETF04
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Package / Case :
Reverse Recovery Time :
145 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Published :
ECCN Code :
EAR99
Recovery Time :
145 ns
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Max Surge Current :
160A
Terminal Position :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Pin Count :
3
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Reverse Voltage :
400V
Case Connection :
CATHODE
Average Rectified Current :
10A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Common Anode
Peak Reverse Current :
100μA
Diode Type :
Standard
Number of Terminations :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
10ETF04STRL
Vishay 10ETF04STRL
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF04STRL Overview
The reverse voltage should be 400V.In this device, there is an average rectified current of 10A volts.This is the maximum amount of 160A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 100μA.
10ETF04STRL Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF04STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF04STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB