10ETF10FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETF10FP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 10A TO220FP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Polarity :
Standard
Width :
4.8mm
Forward Voltage :
1.33V
Recovery Time :
310 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Base Part Number :
10ETF10
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Reverse Voltage :
1kV
Length :
10.6mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1000V
Mounting Type :
Through Hole
Max Surge Current :
160A
Height :
16mm
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Min Operating Temperature :
-40°C
Average Rectified Current :
10A
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Output Current :
10A
Peak Reverse Current :
100μA
Current Rating :
10A
Reverse Recovery Time :
310 ns
Datasheets
10ETF10FP
Vishay 10ETF10FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETF10FP Overview
The reverse voltage should be 1kV.In this device, there is an average rectified current of 10A volts.10A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 160A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 100μA.
10ETF10FP Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF10FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF10FP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB