10ETF06FP
Mfr.Part #
10ETF06FP
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Lead Free :
Contains Lead
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Threshold Voltage :
850mV
Diode Type :
Standard
Voltage - Rated DC :
600V
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Output Current :
10A
Average Rectified Current :
10A
Published :
Forward Voltage :
1.2V
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
10ETF06
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Reverse Voltage :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Polarity :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Reverse Recovery Time :
145 ns
Current Rating :
10A
Max Surge Current :
150A
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Datasheets
10ETF06FP
Vishay 10ETF06FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 600V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETF06FP Overview
Reverse voltages of 600V are reasonable.A rectified current of 10A volts is averaged for this device.This fuse has a current rating of 10A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.150A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF06FP Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF06FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF06FP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB