10ETF04S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETF04S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Base Part Number :
10ETF04
Recovery Time :
145 ns
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Reverse Voltage :
400V
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Element Configuration :
Common Anode
Reverse Recovery Time :
145 ns
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
100μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
10A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Average Rectified Current :
10A
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Max Surge Current :
160A
Datasheets
10ETF04S
Vishay 10ETF04S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 400V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF04S Overview
An acceptable reverse voltage would be 400V.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.There is no maximum value for 160A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF04S Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF04S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF04S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB