10ETF04FP
Mfr.Part #
10ETF04FP
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220FP
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Published :
Output Current :
10A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
10ETF04
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Polarity :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time :
145 ns
Forward Voltage :
1.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Reverse Voltage :
400V
Max Surge Current :
160A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-40°C
Average Rectified Current :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Current Rating :
10A
Element Configuration :
Single
Datasheets
10ETF04FP
Vishay 10ETF04FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 400V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETF04FP Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 10A volts.The fuse's current rating is 10A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.Surge currents can be used up to 160A.Datasheets indicate that the peak reverse is 100μA.
10ETF04FP Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 100μA
10ETF04FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF04FP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB