10ETS12STRL
Mfr.Part #
10ETS12STRL
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Average Rectified Current :
10A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Surge Current :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Voltage :
1.2kV
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Datasheets
10ETS12STRL
Vishay 10ETS12STRL
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS12STRL Overview
An appropriate reverse voltage is 1.2kV.Devices with this rating have an average rectified current of 10A volts.There can be no surge current above 200A.Using the data chart, the peak reverse is 50μA in the datasheets.
10ETS12STRL Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
10ETS12STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS12STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB