10ETS12S
Mfr.Part #
10ETS12S
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
HTS Code :
Average Rectified Current :
10A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
10A
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Type :
Standard
Number of Pins :
Output Current :
10A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Max Surge Current :
200A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Reverse Voltage :
1.2kV
Single
Forward Voltage :
1.1V
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
10ETS12S
Vishay 10ETS12S
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS12S Overview
1.2kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 10A volts for this device.Its current rating is 10A, which is the maximum current that a fuse will carry for an indefinite period without too much deterioration of the fuse element. 200A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 50μA, as indicated by the data chart.
10ETS12S Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 50μA
10ETS12S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS12S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB