10ETS12FP
Mfr.Part #
10ETS12FP
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Base Part Number :
10ETS12
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Average Rectified Current :
10A
Max Surge Current :
200A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
1.2kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Datasheets
10ETS12FP
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 1200V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETS12FP Overview
An acceptable reverse voltage would be 1.2kV.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.There is no maximum value for 200A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 50μA.
10ETS12FP Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
10ETS12FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS12FP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB