10ETS08STRR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETS08STRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Base Part Number :
10ETS08
Max Surge Current :
200A
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Voltage - Rated DC :
800V
Output Current :
10A
Reverse Voltage :
800V
Lead Free :
Contains Lead
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Number of Phases :
1
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Peak Reverse Current :
50μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
10A
Terminal Position :
Single
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 800V
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Average Rectified Current :
10A
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
Standard
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
10ETS08STRR
Vishay 10ETS08STRR
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS08STRR Overview
There is no reason to reverse the voltage at 800V.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.Having a current rating of 10A means it can carry the maximum current an indefinite period without deterioration.Surge current can reach maximum value 200A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 50μA.
10ETS08STRR Features
an average rectified current of 10A volts
a current rating of 10A
the peak reverse is 50μA
10ETS08STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS08STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB