10ETS08STRL
Mfr.Part #
10ETS08STRL
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Gull wing
Number of Phases :
1
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER
Max Surge Current :
200A
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Number of Pins :
3
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Reverse Voltage :
800V
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Connection :
CATHODE
Average Rectified Current :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reverse Current :
50μA
JESD-609 Code :
e0
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 800V
Datasheets
10ETS08STRL
Vishay 10ETS08STRL
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -40°C~150°C 50μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETS08STRL Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 800V.This device's average rectified current is zero volts.Surge currents are limited to 200A.The datasheets show a peak reverse of 50μA, as shown in the data chart.
10ETS08STRL Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50μA
10ETS08STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETS08STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB